Čo vás napadá, keď sa povie pitný režim? Človek by za deň mal vypiť určité množstvo tekutín, započítavajú sa minerálky, pramenitá voda, džúsy, ale napríklad aj polievka. Za socializmu sa na to v školách príliš nehľadelo, vtedy bolo dôležité „plniť plán“, ale či majú deti k dispozícii počas výučby dostatok tekutín, to nikoho príliš nezaujímalo. A tak sa stávalo, že deti pili vodu z vodovodného kohútika napríklad na záchode. Dnes sa situácia síce zlepšila, ale v istom slova zmysle aj zhoršila, v školách sa objavujú nápojové automaty, avšak ten sortiment je niekedy priam katastrofálny. Namiesto kvalitnej vody alebo ovocného koncentrátu tu nájdete nápoje s kofeínom a rafinovaným cukrom, a to deťom rozhodne neprospieva.

koncentrované džúsy

Koncentrované džúsy

Veľkým prínosom v nápojových automatoch by bola prítomnosť koncentrovaných ovocných štiav, neprisladzovaných, iba pasterizovaných. Tým sa podporí nielen detský organizmus, ale aj výroba týchto produktov a ich propagácia na trhu. Ľuďom chýba osveta, mali by mať viac informácií o týchto výrobkoch, aby vedeli, čo im prospieva, a čo naopak škodí. Tiež by mohli vedieť, že sa ovocné šťavy stáčajú a prepravujú v IBC kontajneroch, sú to veľkoobjemové nádrže z tvrdeného plastu s enormnou nosnosťou až päť ton. V IBC kontajneroch, respektíve v ich vnútorných plastových jednorazových vložkách, sa prepravuje na trh veľké množstvo spracovaného ovocia či zeleniny a výroba pasterizovaných štiav sa bez nich nezaobíde.

pomarančový džús

IBC nádrž s objemom tisíc litrov je hranolového tvaru a je možné ich na seba skladať až do výšky piatich boxov nad sebou, tým sa efektívne plní skladový priestor, oveľa lepšie, než s plastovými či kovovými sudmi. Kontajnery sú zároveň skladacie, to znamená, že ich podľa potreby vmestnáte do skladu ako plochú, tenkú dosku, a tu bude čakať na ďalšie využitie. Na ďalšie plnenie, napríklad šťavou z čiernych ríbezlí, pomarančov alebo broskýň.