Pergola
 
Myslíte si,že pergola sa dá dať iba na dvor alebo terasu? Omyl, pergolu vám vie šikovný majster urobiť aj na balkón. Ak ju navyše necháte obrásť pestrofarebnými popínavými kvetmi nielenže vytvoríte príjemný chládok ale balkón vám budú závidieť okoloidúci aj susedia.

budova
 
Zopár zásad, ktoré pri zhotovení treba dodržať:
 
▪  ak vyberáte drevo tak najvhodnejší je buk alebo dub
▪  dbajte na to aby spojovací materiál bol z nehrdzavejúcej ocele aby ste sa vyhli neskoršiemu poškodeniu vetrom
▪ na záveternú stranu umiestnite zástenu
▪ ak máte balkón väčší a zmestia sa vám naň väčšie nádoby neváhajte zasadiť vinnú révu. Spojíte príjemné s užitočným. Prírodný porast vám zabezpečí nielen chládok, bezpečie pred zvedavými pohľadmi ale aj bohatú úrodu sladkého hrozna.

taliansko
 
Tieniace závesy
 
Jednou z najlacnejších možností ako zatieniť balkón je využiť tieniace závesy. Kúpa a montáž takéhoto typu tienenia vás nevyjde veľmi draho a navyše vám to zaručí aj flexibilitu.
 
Tipy pri výbere:
 
▪ pri výbere látky dbajte na to aby bola husto tkaná, z umelých vlákien (polyester, nylon), odolná a z vonkajšej strany vodoodpudivá. To vám zaručí, že záves vydrží niekoľko sezón bez poškodenia.
▪ pred realizáciou si rozmyslite akou formou záves uchytíte. Môže byť vedený v kolajničkových profiloch ukotvených na strope alebo kovovými očkami v látke na napnutom lanku kotvenom na oboch stranách
▪ do spodnej časti je možné zašiť kovovú záťaž ( napríklad reťaz) aby bola zabezpečená stabilita počas mierneho vetra
 
Prírodné žalúzie
 
Jednoduché na montáž, prírodné, ľahké a vzdušné. Také sú horizontálne žalúzie z ratanu alebo bambusu.

balkon
 
Zásady pri realizácii:
 
▪ spôsoby uchytenia môžu byť rôzne: buď rolovací s navíjaním, sťahovací prípadne úplne najjednoduchší závesný.
▪ pred kúpou starostlivo premerajte balkón a podľa toho sa rozhodujte. Ideálne je mať viac kratších žalúzií vedľa seba ako jednu dlhú. Aj kvôli ovládaniu, aj kvôli flexibilite.
▪ keďže sa jedná o prírodný materiál je prirodzené, že podlieha vonkajším vplyvom počasia. Pred dažďom je preto vhodné žalúzie zrolovať alebo zvesiť.