Voľakedy sa deti hrali vonku, mali plno odrenín, bôb, boli od blata, špiny, prachu, pavučín, voda im čľapkala v topánkach… A doteraz sú tu, sú zamestnaní, majú rodiny, deti, vnúčence. Dnešné deti sú svojimi rodičmi od takýchto vecí chránené. Rodičia si myslia, ako dobre pre ne robia, no oni im ničia nie iba detstvo, ale i zdravie. Rodičia novej generácie tú nie sú napriek tomu, ako žili, keď boli deti, ale práve pre to! Boli v kontakte s baktériami, vírusmi, a to od malička.

děti

Ich obranyschopnosť sa vyvinula v takmer nepriestupný systém, ktorý zastavil každého votrelca. Dnešné deti sa toho,,báť“ nemusia. Majú stále čisté oblečenie, čisté ruky – keby len čisté, oni si ich dezinfikujú špeciálnymi prostriedkami, tak, ako im to káže mamka a otecko – tí tak, samozrejme, činia v najlepšej viere, že robia niečo pre svoje deti. Áno, robia niečo pre ne, no nič dobré.

Namiesto na stromoch, v stromových bunkroch, pri potokoch a jazerách, sa dnešné deti stretávajú takmer výlučne online. Počujú, a niekedy i vidia, sa cez internet, a to im stačí. Samozrejme spolu nevedú cez internet konverzácie na témy trápiace ľudstvo.,,Konverzujú“ počas hrania rôznych hier, v ktorých sa strieľajú, naháňajú na autách či vykonávajú inak zmysluplnú činnosť. Tieto deti si myslia, že sú šťastné, lebo činnosť ich rodičov z čias detstva už im nie je prirodzená – o to sa postarali ich najbližší: rodičia, starí rodičia, tety, ujovia, súrodenci.

dívka

Pohľad je to neradostný. Takéto deti vstupujú do školy, do života, a neočakávajú nič iné, ako neustály prísun najnovšej a najdrahšej elektroniky, najnovších herných hitov… Rodičia, to, ako bude budúca generácia vyzerať, záleží na Vás. Nechajte svoje deti vyblázniť sa. Nenechajte ich zakrnúť, nenechajte ich odtrhnutých od živého okolia, od prírody… od špiny, blata, kamarátov, baktérií, vírusov.