Keď tancujeme dostávame sa do extatického stavu. Povznáša nás vlastná energia plynúca z vnútra duše. Vibruje pomocou tela vlniaceho a skákajúceho v rytme života. Zažívame pocity šťastia, vnútorného naplnenia a uspokojenia.

figurka tanečníků

Čo pre nás tanec znamená?
 

Je známe, že tanec sa často používa aj ako forma terapie. Toto ani nie je prekvapivé, pretože v každom z nás vyvoláva spontánnu radosť. Môžeme ho vnímať aj ako spôsob vyjadrenia svojej osobitosti a unikátnosti. Objavujeme samých seba – svoje „detské Ja“. Robíme to spontánne formou hry, a to priamo na parkete, doma pri upratovaní, v parku na tráve alebo hocikde inde na ktoromkoľvek mieste na svete.

Tanec je spôsob ako samých seba potešiť a rozosmiať. Ako vyjadriť vnútornú vášeň a rozprúdiť životnú energiu, ktorá v nás často dlho iba driemala. Keď tancujeme, cítime sa akoby sme sa vrátili „domov“. Cítime, že žijeme. Môžeme tancovať doslova ako malé deti a len sa krútiť ako derviš, alebo môžeme tancovať moderné tance, balet, „hip – hop“, „break dance“, moderný jazz… Tiež môžeme skúsiť klasické tance a „latino“ tance. Zapadnúť s nimi do spoločnosti s našou vlastnou originalitou –  „mojom“. Pri tanci si sami určujeme svoje miesto, tempo a náročnosť. Následne pomaly a postupne prekračujeme svoje limity, zdokonaľujeme sa v sebavyjadrení a postupujeme vyššie.

Často zažívame situácie kedy nás vyzvú do tanca a my sa vyhovárame, že nevieme tancovať. Tak prečo to nezmeniť? Ak máme navyše partnera či partnerku, máme výhodu a obaja sa môžeme prihlásiť na tanečný kurz podľa nášho vkusu. Ak ste single, tak to taktiež nebude problém. Tanečné agentúry ponúkajú aj tzv. „single kurzy“. Na Slovensku je ich mnoho a ponuka tancov je široká. Nebolo by pekné „zahviezdiť“ s priateľkou na plese, svadbe alebo inej udalosti, perfektne odtancovaným viedenským valčíkom? Dajme tomu, že ste nezadaná žena a na narodeninovej oslave Vašej kamarátky Vás vyzve do tanca sympatický muž. Akurát hrajú rytmické latinsko-americké melódie a Vy sa na parkete (namiesto nekoordinovaného „prehopkávania“ z nohy n nohu a pár otočiek) poriadne odviažete a predvediete klasickú čaču či rumbu. 
taneční silueta
Kurzy spoločenských tancov ponúkajú väčšinou tieto klasické tance: anglický valčík, viedenský valčík, foxtrot, blues, tango, rumba, čača, jive a polka… Môžete sa prihlásiť aj na argentínske tance, tango alebo salsu. Je to na Vás.

Tanec je zdravý. Posilňuje naše pľúca, srdce, svaly a navyše pri ňom vylučujeme škodlivé látky von z tela pomocou potu (pôsobí tetoxikačne). Vďaka tancu si už mnoho ľudí našlo partnera na celý život. Tanec je ako univerzálne vyjadrenie sa. Nepotrebujeme jednotný jazyk. My ho máme – v podobe našich pohybov v rytme melódie, zakódovaný v našej ľudskej podstate. Tanec a hudba idú ruka v ruke ako muž a žena. Ak to, čo milujeme dokážeme doviesť až do majstrovskej úrovne, stáva sa to jednoducho umením.