Kŕmidlo pre vtáky má svoj význam najmä v chladnom období roka, kedy vo voľnej prírode nie je dostatok potravy. Na rozdiel od neho, je vtáčia búdka užitočná počas celého roka. Tá totiž neslúži na prikrmovanie, ale samotné bývanie.

budka

Vtáky si väčšinou svoje hniezda vytvárajú samé. Búdky im však môžu prísť vhod, napríklad na záhradách kde sa vyskytujú mačky, alebo psy. Poskytnú im totiž dostatočne bezpečný priestor na život.

Či už sa rozhodnete vtáčiu búdku kúpiť, alebo si ju vyrobiť na vlastnú päsť, do úvahy je potrebné zobrať najmä to, pre aké druhy je určená. Nejedná sa ani tak o veľkosť vnútorného priestoru, ale o veľkosť vchodu.
Pokiaľ bývate v meste, vo vašom okolí sa najviac vyskytuje drozd čierny, vrabec domový, čajka smejivá, sýkorka, či havran poľný. Z týchto druhov, búdku najskôr ocení drozd, vrabec a sýkorka. Aj keď nič nie je nemožné.
V prípade vidieka sa však nájde omnoho viac druhov, ktoré sa do vami postaveného príbytku, veľmi radi nasťahujú.

ptačí budka

Ak chcete aby bola vaša vtáčia búdka atraktívnejšia, je dobré v jej blízkosti umiestniť aj kŕmidlo. Nie je žiadnym tajomstvom, že všetky zvieratá sa budú zdržiavať tam, kde majú stály zdroj potravy. V lete radšej nedokrmujte. Vtáčiky by to síce určite potešilo, neboli by však tak aktívne v lovení hmyzu a slimákov. Takže by ste prišli o nenahraditeľných pomocníkov v záhrade.

krmení ptáčka

Pri vlastnej výrobe môžete použiť takmer akékoľvek materiály. Či už budú prírodné, alebo nie, je len na vás. Podrobný návod na výrobu klasickej vtáčej búdky z dosák. Ak radi recyklujete, na jej výrobu môžete použiť aj rôzne odpadové materiály. V každom prípade dbajte hlavne na to, aby bola dostatočne pevná. Pod vplyvom snehu a vlhka by sa vám inak mohla veľmi rýchlo rozpadnúť. Na ošetrujúci náter používajte zásadne laky a farby, bez chemických látok. Niektoré druhy vtákov, totiž obľubujú do stien svojho príbytku pravidelne ďobať.