Niektorí ľudia si myslia, že plastové dvere a okná sú úplne bezúdržbové. Nie je tomu tak a je to veľký mýtus. Ak chcete, aby vám dvere vydržali čo najdlhšie, je dôležité venovať im nejakú starostlivosť. Dôležitou časťou údržby je pravidelné čistenie. Avšak treba si dávať pozor na agresívne chemikálie alebo čistiace prostriedky, pretože by mohli poškodiť povrch. Tiež sa treba starať o tesnenie, to vhodným roztokom. Dvere vám takto vydržia v dobrom stave.

dvere

Plastové vchodové dvere bežne používajú lištový zámok, ktorý pozostáva z kovovej lišty s jednotlivými zamykacími bodmi po celej výške dverí. Väčšinou sa nachádza tri až päť zamykacích bodov a niektoré druhy majú symboly olejovej kvapky. To značí použiť olej. Raz ročne je potrebné doplniť olej do otvorov v lište kovania, kde sa nachádzajú pohyblivé časti. Ak nevidíte symboly oleja, jednoducho doplňte olej do otvorov v lište kovania. Olej na údržbu kovania je dostupný v špecializovaných predajniach.

dvere

Ak si všimnete, že dvere netesnia, musia sa nadstaviť. Na vchodových dverách z plastu alebo hliníka môže byť potrebné zvýšiť tlak dverného krídla na rám. Stáva sa to ak tesnenie nepruží. Alebo ak sa pritlačí krídlo o rám silnejšie kde sú zamykacie body. To vyvolá problémy s otváraním a zatváraním a pod. Rôzne druhy lištových zámkov majú odlišný spôsob regulácie tlaku. Väčšinou sa jedná o zamykacie body na krídle s excentrickým tvarom, ktoré je potrebné jemne nastaviť. Niekedy je však potrebné regulovať protikusy kovania na ráme (zárubni). Dôležité je upraviť ich len minimálne, aby bolo možné takúto úpravu opäť vykonať o pár rokov. Ak sa plastové alebo hliníkové dvere trú o prah alebo na inom mieste, je nutné upraviť pánty. Stačí dvere zdvihnúť celkovo (obvykle sa to robí zo spodnej strany pántov imbusovým kľúčom) alebo pritiahnuť zavesené krídlo k pántom. To je v skratke postup ako nadstaviť doma dvere bez odborníka a zvládne to každý.