Mať domáceho miláčika nie je iba o radosti a hladkaní. Je to aj o zodpovednosti, ktorá zahŕňa kvalitné krmivo a starostlivosť, to všetko patrí do rozpočtu.

Čo domáce zvieratko obnáša

Domáce zvieratko je ako člen rodiny. Či už sa jedná o psa, mačku, škrečka či iné zvieratko. Často ich kupujeme kvôli deťom, aby mali svojho priateľa a parťáka na hranie. Pred kúpou zvieratka sa ale musíme zamyslieť aj nad tým, ako sa to dotkne nášho rozpočtu. A či budeme mať aj v budúcnosti dostatočné financie na zabezpečenie kvalitného života pre nášho štvornohého člena rodiny.

Domáce zvieratko je ako člen rodiny

Niektoré zvieratká sú menej náročné a niektoré viac. Iné zvieratká potrebujú špeciálne prostredie, niektoré špeciálne krmivo a niektoré špeciálnu starostlivosť. Musíme si teda poriadne rozmyslieť, aký druh zvieratka budeme kupovať. Kým škrečok nie je náročný na priestor ani krmivo a počiatočná investícia nie je až taká vysoká. Napríklad dlhosrstý psík bude potrebovať nielen veterinárnu starostlivosť, ale aj úpravu srsti či špeciálne krmivo pre podporu zdravého kožúška.

budeme vedieť zabezpečiť zvieratku to čo potrebuje aj v budúcnosti?

Náklady na krmenie budú pravidelnou mesačnou položkou pre Vášho domáceho miláčika. Pri niektorých nesmieme zabúdať aj na podstielku, ktorú budeme musieť pravidelne kupovať. Tú potrebujú hlavne morčatá, škrečky alebo králiky či mačky. Je to skrátka vec bez ktorej sa nezaobídete.

Vitamínové doplnky by sme tiež mali priebežne zapájať do kŕmenia. Ide hlavne o dobrý vývin a podporu zdravia. Takto sa v budúcnosti vyhneme zdravotným komplikáciám a zbytočnej návšteve veterinárnej ambulancie. Tá stojí nemalé peniaze. Takéto vitamíny potrebujú nielen psy a mačky ale aj korytnačky či morčatá. Napríklad morčatá si nedokážu vytvoriť vitamín C a preto im ho musíme zabezpečiť.

Aby bolo súžitie s domácim zvieratkom čo najlepšie a podľa možnosti čo najdlhšie, zabezpečme mu teda vhodné podmienky na zdravý a spokojný život.