Francúzsko prešlo kontroverznou daňou z „digitálnych služieb“, ktoré zasiahne do Amerických technologických kontroverzných gigantov, ako to tvrdia Spojené štáty, že plán budú skúmať.
Podľa návrhu zákona, ktorý práve schválil francúzsky senát, budú spoločnosti s viac ako 750 miliónmi EUR v celosvetových príjmoch a 25 mil. EUR vo Fr príjmoch ktoré sú veľmi povinné zaplatiť 3% daň z celkových ročných tržbách vytvorených poskytovaním služieb Fr užívateľom. Tento krok bude mať vplyv na celosvetových veľkých hráčov, ako je napríklad Google, Microsoft, Amazon a Apple bol urobený ako plány na daňové zmeny v celej EÚ sa zdali zastaviť.vlajka.png
Ešte predtým, ako bol návrh zákona schválený, Spojené štáty uviedli, že začalo vyšetrovanie právnych predpisov. Úrad pre obchodný zástupcov Amerických (USTR) vo vyhlásení v stredu uviedli, že daň a vyhlásenia Fr úradníkov „naznačujú, že Fr nespravodlivo zameriava daň na niektoré tech firmy so sídlom v USA“.
„US sú veľmi znepokojené tým, že daň z digitálnych služieb, o ktorej sa očakáva, že zajtra bude Fr senát, sa nespravodlivo zameriava na Severné Americké organizácie,“ uviedlo vo svojom vyhlásení USTR Robert Lightizer. Ako náhle je vyšetrovanie dokončené, podľa vyhlásenia USA rozhodnú o odpovedi.
Americké obchodné skupiny vyskočili na nový vymyslený návrh. Obchodfrancozská vlajka.pngné skupiny vo svojom prejave povedali, že plán „poškodí podniky a pracovníkov.“ Rada pre informačné tech, ktorá medzi svojim členmi počíta s firmami ako Google, vo svojom prejave uviedli, že pohyb je „významný a o obchode z medzinárodného úsilia.
Kriticky sa k návrhu vyjadrila aj Nadácia pre informačné technológie a inováciu, ktorá sa zaoberá politickou stratégiou a označila ju za „neuvážené úsilie zamerať sa na organizácie, o ktorých sa predpokladá, že sú príliš silné, príliš ziskové.“