Chcete svietiť moderne, ekologicky a čo najviac úsporne? V takom prípade sú tu led svetla, ktorých hlavným „zložením“ sú led diódy. A práve tie sú zodpovedné za mnohé oceniteľne a nadradené vlastnosti týchto svetiel.

Ich všeobecne najznámejšou vlastnosťou je, že sa podpisujú pod pravidelnú úsporu elektrickej energie za osvetlenie, a to pri dosahovaní merateľne podobného výkonu, aký poskytovali klasické žiarovky. Možno o niečo menej známou je ich ďalšia výhoda, a tou je (v prípade kvalitných diód) dlhá svietivosť, respektíve dlhá životnosť, ktorá sa odhaduje na 50 000 hodín.

žltá žiarovka

Aké ale budú vyžarovať svetlo?

Pri výbere napríklad nejakých konkrétnych led žiaroviek by sa mal spotrebiteľ zameriavať na teplotu žiarenia, na teplotu farby, ktorá sa udáva v Kelvinoch a môže dosahovať až 6000 – 8000 K(studená biela).Naopak, ak hľadá teplé svetlo s odtieňom dožlta, mal by vyberať nižšiu hodnotu (3000 K). A pokiaľ chce dosiahnuť neutrálne svetlo, podobné tomu dennému, potom sú tu žiarovky s hodnotou 4000 K.

Úspora pri svietení s led svetlami nespočíva v ich kúpnej cene. Nie sú lacnejšie, než klasické žiarovky, všeobecne sú skôr drahšie. Tie správne ekonomické vlastnosti ale prinesú, keď ich začnete pravidelne používať. Majú veľmi šetrný chod k spotrebe elektrickej energie, čo teda prináša sporenie pri ich pravidelnom používaní. Návratnosť ceny je vďaka týmto vlastnostiam diód rýchla a následne s týmto osvetlením prichádza už len úspora.

žiarovka, čiernobiele

Diódy pri zapnutí do prevádzky okamžite emitujú svetlo. Nie je potrebné ich zložité rozohrievanie, čo je jeden z dôvodov nízkej spotreby týchto žiaroviek, zároveň aj dôvodom, prečo nie sú pri dotyku horúce. Asi 80 % energie sa totiž pri LED odvádza do emitovania svetla, zatiaľ čo do tepla ide len zostatkových 20 %.

A mnohých ľudí určite poteší aj fakt, že led žiarovky neobsahujú ortuť či iné škodlivé látky a dajú sa takmer 100%-ne recyklovať.